بختیاری در آیینه تاریخ

تاریخ ، فرهنگ ، موسيقي، گويش بختياري

آلبوم موسیقی ' دا ' منتشر شد

شهركرد-آلبوم موسیقایی 'دا ' اثر جدید 'رحیم عدنانی' با تركیبی از موسیقی ایرانی و بختیاری منتشر شد.خواننده مجموعه موسیقی آلبوم 'دا' گفت:این اثر با همراهی 'حسین پرنیا' آهنگ ساز آلبوم معروف ' گل پونه ها' وهمنواز زنده یاد ایرج بسطامی و نوازندگی تعدادی از بهترین نوازندگان موسیقی ایرانی ضبط و منتشر شده است.

' رحیم عدنانی' روز یكشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به اینكه موسیقی بختیاری یكی از اصیل ترین و دست نخورده ترین موسیقی اقوام ایرانی است و از آن جایی كه این موسیقی، قابلیت جهانی شدن را دارد، تصمیم بر این گرفته شد اركستر این آلبوم ، به صورت اركستر بزرگ و تركیبی از سازهای ایرانی و غربی باشد.

وی با اشاره به اینكه موسیقی بومی و مردمی تا هنگامی كه با عواطف جمعی همراه نشود به گنجینیه آوایی افزوده نخواهد شد، گفت : یكی از پشتوانه های فرهنگی مردمی را باید در ادبیات و موسیقی یافت چرا كه موسیقی غنی ایران زمین در اصل تركیبی است از نواخت های اصیلی كه سینه به سینه در درون خانواده ها انتقال یافته است.

وی گفت:هنرمندان در تولید موسیقی‌های مشترك به تنهایی نقش آفرین نیستند، بلكه شنوندگان آثار نیز می توانند در آموزش و پژوهش به موسیقی ایرانی كمك كنند.

عدنانی یادآور شد: برای رسیدن به این مقصود باید با هم بنشینند، برنامه‌ریزی كنند و با هم‌فكری و تحقیق به نتایج سازنده برسند.

وی با اشاره به لزوم توسعه موسیقی نواحی افزود:برای حفظ و توسعه موسیقی نواحی به تحقیق،تفحص، نوآوری و خلاقیت نیاز است و جدیت خوانندگان موسیقی و آهنگ سازان محلی در زمینه تحقیق و همچنین لزوم تداوم جشنواره موسیقی نواحی كه همواره از پربارترین و تاثیر گذارترین جشنواره های هنری در كشور می باشد، یكی از راه های اساسی و مفید در حفظ و اشاعه موسیقی مقامی است.

به گزارش ایرنا،موسیقی مقامی چهارمحال وبختیاری از ماندگارترین مقام های محلی در زاگرس ایران است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۲ تیر۱۳۹۲ساعت 16:17  توسط کاظمی  |